Aretha Franklin – Chain Of Fools

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Když v roce 1968 zavedli při předávání cen Grammy kategorii Nejlepší ženský pěvecký výkon v oblasti R&B, vypadalo to, že je to cena vytvořená jen pro Arethu Franklin, za prvních osm let totiž zcela bezkonkurenčně posbírala všechny. V roce 1969 to bylo za píseň Chain Of Fools.

  Chain Of Fools napsal Don Convay, což je dnes už téměř zapomenutý zpěvák stylu rhythm and blues, který ale ovlivnil řadu hudebníků a jeho písničky natočil kde kdo včetně Rolling Stones, Wilsona Picketta, Steppenwolf, The Small Faces nebo Otise Reddinga. Samotná Chain Of Fools v jeho podání v 50. letech nezaznamenala zásadnější ohlas, ale když se jí koncem následujícího desetiletí ujala Aretha, vystřelila do žebříčků jako raketa a přinesla Arethě právě již onu zmíněnou Grammy v roce 1969 (ačkoliv vyšla poprvé už v roce 1967).  Nakonec byla ještě uvedena do Grammy Hall Of Fame a probojovala se i mezi tři sta nejlepších písniček historie podle časopisu Rolling Stone.

  Perličkou je, že na kytaru na nahrávce hraje jiný slavný skladatel a hudebník – Joe South (autor hitů jako Games People Play, Down in the Boondocks nebo  Hush). V roce 1968 vyšla Chain Of Fools i v koncertní verzi na desce Aretha in Paris a v 90. letech ji oživil film Michael s Johnem Travoltou. 

  Samotná verze Arethy je téměř identická s dnes již zapomenutou písničkou Pains Of Life od Elijah Fair, která vyšla o pár týdnů dříve (ačkoliv Convay Chain Of Fools napsal už kolem roku 1953).
   

  Interpret: Aretha Franklin
  Autoři: Don Convay
  Rok vydání: 1967

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...