Aphrodite’s Child – Rain And Tears

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Klávesista Evangelos Odysseas Papathanassiou a zpěvák i baskytarista Artemios Ventouris Roussos jsou dva Řekové, které svět zná pod upravenými jmény: Vangelis a Demis Roussos. A oba také tvořili základ skupiny Aphrodite’s Child, od které si dnes představíme slavný hit Rain And Tears.

  Oba hudebníci už v době založení skupiny měli zkušenosti z jiných kapel, ale společně začali vystupovat v roce 1967. Zprvu jako Vangelis And His Orchestra, posléze se přejmenovali podle jedné písně Dicka Campbella na Afroditino dítě. Z politicky vyhroceného Řecka tehdy odjeli do Londýna, ale na nějakou dobu se cestou zastavili v Paříži, což se brzy ukázalo jako zásadní. Získali nahrávací smlouvu s labelem Mercury a právě v srdci Francie vznikl jejich nejslavnější hit.

  Legenda praví, že skupina písničku cvičila v pařížském přístavu Porte d’Italie v malém sklepě o velikosti čtyř metrů čtverečných. Hudbu napsal Vangelis, ale není tak docela jeho – nechal se inspirovat klasikou, konkrétně Kánonem v D-dur od německého barokního skladatele Johanna Pachelbela. Text skupině napsal Boris Bergman, mladý textař, kterého „dohodila“ firma Mercury. Nahrát ji stihli jen tak tak, protože pracovníci studia, kde Aphrodite’s Child nahrávali, hned den po natáčení vyhlásili stávku.

  A Londýn musel počkat, protože Rain And Tears se okamžitě začala prodávat ve stotisícových obratech a brzy ve Francii získala zlatou desku za milion prodaných kusů. Řekové zpívající anglicky tak dobyli Francii a natočili první album End Of The World (hit na něm samozřejmě nechyběl). Koncertovali po celé Francii a vzápětí, jak se šířil úspěch Rain And Tears, po celé Evropě (v roce 1969 byli jedněmi z hvězd festivalu v San Remu).

  Nakonec se skupina poměrně rychle rozpadla. První se odpojil Vangelis, který nakonec před Anglií (kam skupina přeci jen odjela na konci 60. let) dal přednost slunné Francii a pracoval na hudbě pro erotický film Sex Power. V kapele to začalo skřípat, Demis Roussos začal pomýšlet na sólovou dráhu a přes veleúspěšné album 666 (opět ve spolupráci s Vangelisem) se skupina nakonec rozešla v roce 1972.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...