Animals – We’ve Gotta Get Out Of This Place

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Jsou členy Rock and rollové Síně slávy, vydali přes dvacet hitových singlů, ovlivnili tisíce hudebníků. Jejich kvalit si cenili stejně Beatles jako třeba Rolling Stones. Skupina Animals z britského Newcastlu je další legendou šedesátých let.

  Hned jejich první singl (Baby Let Me Take You Home) se v roce 1964 chytil, ale dech všem vyrazili až tím druhým, svou předělávkou folkové lidovky tehdy známé hlavně z první desky Boba Dylana – House Of The Rising Sun. Následoval hit za hitem, jedním z nich byl v roce 1965 We’ve Gotta Get Out Of This Place.

  Ačkoliv si písničku dnes všichni spojují právě s Animals, nejsou jejími autory, napsal ji jeden z nejúspěšnějších skladatelských týmů, manželé Barry Mann a Cynthia Weil, jejichž písničky zpívali Elvis Presley, Crystals, B. J. Thomas, Monkees, Ray Charles, Dolly Parton, Three Dog Night, Righteous Brothers, Ronettes nebo Linda Ronstadt. Přesto ji Animals natočili tak trochu navzdory představě autorů.

  V roce 1965 už měli manželé na svém kontě spoustu hitů, ale všechny zpívali jiní interpreti. Stejně tak demo We’ve Gotta Get Out Of This Place bylo určené pro Righteous Brothers, pro které právě napsali trhák You’ve Lost That Lovin’ Feelin’. Ale pak se Barry Mann rozhodl, že zkusí rozjet kariéru také sám za sebe a písničku spolu s dalšími jejich autorskými skladbami nazpívá sám. Jenomže to už demo snímek získal producent Mickie Most, kterému se zdála ideální právě pro jeho svěřence Animals. Jeho čich ho nezklamal a než se Mann stihl vzpamatovat, v žebříčcích všude po světě bodovala nahrávka jeho písně od Animals (nebýt tehdy v Anglii na prvním místě Beatles s hitem Help!, dotáhl by to asi až na #1).

  Animals tehdy právě opustil jejich sebevědomý pianista Alan Price, který – jak o něm řekl zpěvák Eric Burdon – kamsi zmizel s Bobem Dylanem (a vzápětí založil svou skupinu Alan Price Set). Nahradil jej nový člen kapely Dave Rowberry a právě tento singl s ním byl první nahrávkou. Studiový bubeník Bobby Graham, který hrál třeba na prvních deskách Kinks, na nahrávkách Toma Jonese nebo Dave Clark Five, později prozradil, že na téhle nahrávce zaskočil za bubeníka Animals Johna Steela.

  Písnička se stala díky textu („Měli bychom odsud vypadnout“)  velmi populární mezi americkými vojáky během války ve Vietnamu. Ostatně zpěvák Burdon jednou řekl: „S tou písničkou se ztotožnilo hrozně moc různých lidí, protože každý občas chce vypadnout ze situace, ve které zrovna je.“ Bubeník John Steel jeho slova potvrdil, na otázku, proč jsou i po letech písničky Animals tak populární, řekl: „Protože jsou o životě. Nejsou to popové písničky stylu ‚la la la‘. Jsou to písničky o životě, o té jeho  tvrdší stránce. We’ve Gotta Get Out Of This Place je o klukovi, co se snaží schrastit nějaké peníze, aby mohl se svojí holkou vypadnout.“

  Bruce Springsteen jednou písničku zahrál akusticky na festivalu v Southwestu a řekl k ní: „Každá písnička, kterou jsem kdy napsal, je už v téhle, každá, nedělám si legraci. Born To Run, Born In The U.S.A., je to tam.“ Z dalších slavných jmen, kteří ji převzali do svého repertoáru, můžeme jmenovat např. Blue Öyster Cult, Grand Funk Railroad, Richarda Thompsona, Bon Jovi, Midnight Oil nebo Alice Coopera.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...