Animals – Bring It On Home To Me

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Jak jsme již několikrát v hudební knihovně připomínali, písničky z B stran singlů byly zpravidla určené tak trošku na odpis. Pokud se nejednalo o interprety slávy (a schopností) Elvise či Beatles, zpravidla se na „béčka“ jednoduše zapomnělo. Až na výjimky – jako v případě skladby Bring It On Home To Me.

  Autorem a zároveň prvním interpretem písně byl Sam Cooke, zavedený hitmaker díky nadčasovým písním kalibru You Send Me, Wonderful World nebo Twistin’ The Night Away. Právě poslední jmenovaná skladba začátkem roku 1962 oživila jeho kariéru. V květnu stejného roku pak poslal fanouškům singl Having A Party, na jehož druhé straně se skrývala Bring It On Home To Me. Obě písně vyskočily do Top 20, předpokládané béčko nakonec dokonce ještě výš.

  Sam Cooke přitom ani sám píseň zpívat nechtěl, skládal ji pro kolegu Henryho Wynna, později ji nabídl Deeu Clarkovi. Jenže ji nikdo nechtěl, a tak ji nakonec nazpíval sám. Máme-li však být spravedliví, Cooke melodii hitu tak úplně sám nesložil: velmi výrazně si totiž pomohl tehdy tři roky starou skladbou I Want To Go Home od Charlese Browna. Obě skladby jsou melodicky téměř k nerozeznání. Nicméně Brown vědomé či nevědomé plagiátorství přešel, Samovi to prošlo a z písně se stal hit.

  O tři roky později hledala silný materiál pro další singl také anglická rhythm and bluesová skupina Animals. Jejich předělávky amerických písní jako Don’t Let Me Be Misunderstood a The House Of The Rising Sun letěly světem a Animals znovu sáhli do osvědčeného repertoáru svých černošských vzorů. Tentokrát všemu napomohlo neštěstí – 11. prosince 1964 Sam Cooke za nikdy úplně nevyjasněných okolností zemřel v jednom americkém motelu. Zpěváka (bez spodního prádla, jen v botách a lehké bundě) tehdy zastřelila provozní motelu Bertha Franklin. Tvrdila, že se snažil dostat k ní do kanceláře a znásilnit ji. Vzhledem k tomu, že jiného svědka ani názoru nebylo, Cookeovu smrt dodnes obestírají záhady.

  Tragická událost vedla k tomu, že ve Velké Británii začaly vznikat písně k uctění zpěvákovy památky. Peter Noone, leader kapely Herman’s Hermits, vyprávěl: „Hned den po Samově smrti jsme jako poctu s Herman’s Hermits natočili Wonderful World. Na stejné nahrávací session natáčeli Animals Bring It On Home To Me. Taky jako poctu. Všichni jsme byli jeho fanoušci, takže to byly skutečně pocty, nesnažili jsme se být lepší, protože bylo jasné, že Samovy verze budou vždycky ty nejlepší.“

  A obě skupiny udělaly dobře: jak Wonderful World od Herman’s Hermits, tak Bring It On Home To Me v podání Animals s nezaměnitelným vokálem Erika Burdona, oběma kapelám zajistila další nesmrtelný hit v mnoha světových Top 10.

  Skladba byla tak populární (ve verzích Sama i Animals), že se další předělávky brzy jen sypaly: Eddie Floyd, Zombies, Billy Joe Royal, Faces, Wilson Pickett, Otis Redding, Rod Stewart, Paul McCartney, John Lennon, Van Morrison, Sonny & Cher, Bon Jovi, Smokey Robinson & Bryan Adams, Dave Mason, Aretha Franklin, Michael Bolton a mnoho dalších. Glen Hansard melodii upravil do své skladby Her Mercy (občas na koncertech obě hrál i dohromady).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...