America – Sister Golden Hair

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skupina America má na svém kontě už dvacet dlouhohrajících desek a dva tucty hitových singlů. Vznikla ve Velké Británii, ale tvořili ji tři synové amerických vojáků. Prodali miliony desek, jsou členy Vokální síně slávy a mají svou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy. Jednou z jejich nejslavnějších písní dodnes zůstává Sister Golden Hair.

  Angloameričan a zakládající člen skupiny Gerry Beckley složil píseň pod vlivem práce hudebníka Jacksona Brownea: „Zjistil jsem, že Jackson mě dokáže trochu deprimovat, ale zároveň to dělá jen svou upřímností, což byl přesně způsob, kterým jsem se snažil postavit Sister Golden Hair,“ vzpomínal Gerry. „Zkoušel jsem se dostat do jeho stylu myšlení a vznikla z toho ta slova.“

  Když se Beckleyho ptali novináři, zda je předlohou Zlatovlasé sestry nějaká konkrétní žena, odpověděl: „Ne, kdepak, je to celé jen poetická licence. Spousta mých přátel si myslela, že to píšu o svojí sestře, což jsem nedokázal pochopit. Copak neposlouchali ta slova?“ Vzhledem k tomu, že jde o ryzí love song, bylo by skutečně podivné, kdyby Gerry skladbu adresoval své sestře.

  Původně skladba vznikala už pro čtvrté album skupiny Holiday (1974), ale hudebníkům se sešlo natolik silného materiálu, že demo Sister Golden Hair nakonec nechali ležet a vrátili se k němu teprve při přípravě dalšího alba o rok později (Hearts, 1975). „Opravdu vám nedokážu říct, čím to bylo, jestli jsme jí dost nevěřili, ale bylo to zajímavé,“ dodává Buckley. „Jen to dokazuje, že každá písnička žije vlastním životem a potřebuje ten pravý čas a správné okolnosti.“

  Sister Golden Hair byla již desátým hitem skupiny America a šestým, který se prosadil i v Top 10. Není tedy překvapením, že dodnes patří k nejčastěji znějícím písním na jejich koncertech.

  Písničku (i celé album, stejně jako některé jejich další desky) produkoval George Martin, proslavený spoluprací s Beatles. Skladba zazněla také v několika filmech jako v dramatu Radio (2003), hororu Všichni milují Mandy Lane (2006) nebo komedii Past na rosomáka (2002). A ještě perlička: Pozorným posluchačům neujde, Buckleyho pomocné odpočítání taktů zbývajících do konce nahrávky, aby hudebníci skončili správně. Můžeme je potichu přes nástroje slyšet v posledních vteřinách písně.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...