America – Horse With No Name

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Už více než čtyřicet let působí na folkrockové scéně skupina s názvem America. Trio, které tvořili Gerry Beckley, Dewey Bunnell a Dan Peek, vydalo celou řadu hitů a mnoho úspěšných alb. Dnes si přiblížíme píseň A Horse With No Name.

  Ačkoliv jsou členové skupiny Američané, kapelu založili v Anglii, kde pracovali jejich rodiče. Díky tomu nahrávali řadu svých desek v Británii a hodně z nich dokonce se slavným britským producentem Georgem Martinem, který je spojen hlavně se jménem Beatles (A Horse With No Name ale produkoval Ian Samwell).

  Tento hit začal psát Dewey Bunnell ve svých devatenácti letech a původní název zněl Desert Song. Bunnell jednoduše popisoval, co vidí, když byl v domovské Americe na výletě. Poetické obrazy z výletu mnozí v duchu doby automaticky přisuzovali drogovému opojení, ale sám autor to později zcela popřel (pomohl tomu navíc fakt, že slangový výraz pro heroin je „horse“).

  A Horse With No Name byla také vůbec první písnička, kterou trio vydalo na singlu, a hned jim přinesla enormní úspěch – v Americe se dostala až na vrchol, odkud odsunula Neila Younga a jeho Heart Of Gold a za miliónový prodej nakonec kapela hned získala i svou první zlatou desku. V Británii vyskočila na #3 a hitem byla také např. v Holandsku, Kanadě nebo Irsku.

  Že hit střídal v žebříčku právě Neila Younga, bylo paradoxní, protože jeho styl velmi připomínala. Bunnell: „Já vím, že na první poslech prakticky každý předpokládal, že to byl Neil. Nikdy jsem také úplně nepopíral, že jsem jím byl inspirovaný. Myslím, že je to ve struktuře té písně, stejně jako v tónu jeho hlasu. Trochu to bolelo, protože nám to hodně lidí dalo sežrat, ale bral jsem to spíš tak, že chtěli bránit jeho, než útočit na mě.“

  Písnička také zazněla v mnoha filmech a seriálech (např. Air America s Melem Gibsonem či TV seriálu Přátelé). Perličkou je, že na perkuse na nahrávce hraje slavný hudebník Ray Cooper (Elton John, George Harrison, Rolling  Stones, Tom Petty…).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...