Aliotta Haynes Jeremiah – Lake Shore Drive

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Baskytarista Mitch Aliotta, jeho bratr bubeník Ted Aliotta a kytarista Skip Haynes založili na počátku sedmdesátých let trio v Chicagu. Zprvu si říkali Aliotta Haynes Music, ale když Ted Aliotta kapelu později opustil a nahradil jej John Jeremiah, upravil se název kapely na Aliotta Haynes Jeremiah. Jejich největším zářezem do historie byl potom singl Lake Shore Drive.

  Ačkoliv ve Wisconsinu skutečně existuje silnice Lake Shore Drive, nemá s titulem písně nic společného. Tato silnice se nacházela v Chicagu. Skip Haynes: „Bylo to v roce 1971, zavřeli jsme bar Beaver a náš manažer Arthur Belkind mě autem vezl k rodičům, kam se jelo po Lake Shore Drive. Jeli jsme nad ránem, celou noc sněžilo a silnice ještě nebyla protažená, byli jsme jak jediné auto na celé silnici,“ vypravuje Haynes a vzpomíná, jak ještě poté z okna pokoje pozoroval dálnici, přičemž mu do hlavy přišla ona melodie. „Další noc před vystoupením jsem si vzal Arthura stranou a jen tak potichu mu tu písničku zahrál. Bylo to jen kvůli tomu našemu společnému zážitku, myslel jsem, že mu ji zahraju a tím to končí. Jedinkrát a jen pro něj, popravdě se mi totiž moc nelíbila. Jenže Arthur si ji okamžitě zamiloval. Ani ostatním v kapele se nijak zvlášť nelíbila, být na mě skončilo u toho jediného přehrání. Ale Arthur o ní pořád dokola mluvil, až nás donutil ji nahrát.“

  Ačkoliv skupina nepotvrdila, že by název písničky Lake Shore Drive měl být zároveň akronymem známého halucinogenu LSD (podobně jako ho jiní viděli v beatlesovské Lucy in the Sky with Diamonds), v tomto případě se to nabízelo už proto, že slovo LSD hudebníci v textu písničky opakovaně zmiňují. Neznamenalo sice název drogy, ale hovorové označení zmíněné silnice, nicméně o úmyslném dvojsmyslu by bylo naivní pochybovat. Kapela jistě věděla, kam tím míří.

  Typický zvuk dodávalo nahrávce piáno. Skip Haynes: „Byla to kombinace talentu a dřiny Jeremiaha a úžasného piána značky Baldwin, které patřilo Martymu Feldmanovi (zvukový inženýr, pozn.). Žádné jiné piáno nezní tak jako Paragon’s Baldwin, ale o tom jsme tehdy neměli páru.“

  Ačkoliv singl nezaznamenal velký ohlas v celostátním Billboardu, v Chicagu se stal velkým hitem. Novou vlnu zájmu písničce zajistil populární komiksový film Strážci galaxie 2, v němž v roce 2017 zazněl. Soundtrack z filmu obsadil první místo amerického žebříčku.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...