Al Stewart – Year Of The Cat

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Al Stewart je nepřehlédnutelnou postavou britské folkrockové scény. Písničku Year Of The Cat, která nás dnes bude zajímat, původně napsal pod dojmem tragického osudu jednoho britského komika, ale později ji zcela přepracoval.

  Year Of The Cat, tedy v překladu Rok kočky je období převzaté z vietnamského kalendáře, které odpovídá čínskému znamení králíka. Východní náboženství věří, že tento rok (vrací se vždy po dvanácti letech) je rokem bez stresu. Shodou okolností vycházel právě na rok, který předcházel napsání textu písničky, i když šlo možná jen o náhodu.

  Al Stewart původně napsal písničku s úplně jiným textem, jehož centrem byla sebevražda britského komika Tonyho Hancocka, kterého viděl na jednom vystoupení. Stewart: „Během show (Hancock) najednou řekl: ‚Nechci tu už bejt. Mám totálně posranej život, nejsem nic. Tohle je celý kravina. Nevim, proč to rovnou teď a tady neukončím.‘ A všichni se smáli, protože si mysleli, že to patří do jeho výstupu. A já na něj koukal a říkal si: Panebože, on to myslí vážně.“ Hancock o pár měsíců později skutečně spáchal sebevraždu a Stewart o něm napsal tuto píseň pod názvem Foot On The Stage.

  Jenomže jednak nebyl s textem spokojený, a potom ani vydavatelská firma nebyla zrovna nadšena jeho záměrem. Písnička šla proto na čas do šuplíku. Nakonec pro ni Stewart napsal úplně jiný text o turistovi v blíže neurčené zemi, kterého svede záhadná „v hedvábí oděná“ žena (inspirovala jej prý slavná filmová Casablanca). Year Of The Cat se tak stala stěžejní písničkou jeho stejnojmenného alba (albová verze byla oproti hitovému singlu výrazně delší o hudebně komplikovanou a jazzem ovlivněnou střední pasáž). Jako spoluautor byl ještě uveden Peter Wood, protože do písně vymyslel dominantní riff na piáno (což Stewartovi slouží ke cti, většina autorů takové výpomoci přejde a připíše si je sobě, ačkoliv jde mnohdy i o zásadní hitový prvek písně).

  Nahrávku produkoval slavný Alan Parsons ještě dřív, než se vydal sám na dráhu aktivního hudebníka. Natočili ji ve slavných studiích Abbey Road, kde Parsons pracoval i na albech např. Beatles nebo Pink Floyd. Paradoxně ve Stewartově domovské Británii singl zabodoval „pouze“ na hranici Top 30, ale velikým hitem se stal v Americe, Austrálii, Kanadě nebo Holandsku a během dalších let zazněl mnohokrát i v různých filmech.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...