Al Green – Here I Am (Come and Take Me)

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Jde být zároveň rockovou, přesněji soulovou hvězdou a reverendem? Proč by ne, dokonale to oboje dokázal spojit jistý Albert Greene, známější pod svým uměleckým jménem jako Al Green. A mezi rockovými a popovými hvězdami uspěl na jedničku.

    Albert měl zpívání v krvi, pocházel z Arkansasu a už jako desetiletý byl členem lokálně úspěšného kvarteta Greene Brothers, na střední škole založil vlastní Al Greene & The Creation a přicházely první úspěchy ve větším měřítku. V roce 1971 pak vydal první žebříčkový trhák Let’s Stay Together, následovaný dalšími Top 10 hity jako I’m Still in Love with You nebo You Ought to Be with Me. Šestou písničkou, kterou do americké první desítky protlačil, byla právě Here I Am (Come and Take Me). Pocházela ze zlatou deskou oceněného alba Call Me, které mnozí kritikové opěvují jako jedno z nejlepších soulových alb historie (stanice VH1 ji vybrala jako 70. nejlepší album celé historie).

    Samotnou Here I Am (Come and Take Me) napsali společně Green (tehdy už si krátil jméno o jedno „e“) se svým partnerem, kytaristou a skladatelem Mabonem Lewisem Hodgesem přezdívaným „Teenie“. Zkušená ruka tohoto hudebníka psala v budoucnu písně i pro hudebníky jako Tom Jones, Annie Lennox nebo Talking Heads. Green si krátce po vydání desky zlomil ruku, kvůli čemuž ji má na některých dobových televizních záznamech v sádře (např. ve slavné show Slow Train), ale úspěch desky mu to jistě vyvážil. Ostatně Here I Am (Come and Take Me) později převzali např. i Michael Jackson, Seal, UB40, Jimmy Barnes, Marcia Griffiths nebo Al Jarreau.

    Kariéra Ala Greena ovšem skončila málem předčasně. Krátce po vydání této desky došlo v jeho životě k tragédii. Green měl poměr s nevyrovnanou dívkou Mary. Ta po něm, ač sama vdaná, žádala sňatek, a když Green odmítl, rozhodla se ke kruté odvetě. Zatímco se sprchoval, vnikla k němu do bytu a vychrstla na nahého zpěváka vařící vodu, čímž mu způsobila vážné popáleniny druhého stupně. Poté šla a jeho revolverem se zastřelila. Greenem zážitek pochopitelně otřásl, a to natolik, že se rozhodl obrátit se k Bohu. Stal se pastorem, a sice ve zpívání pokračoval, ale zpíval nyní hlavně náboženské gospely (původně je prokládal soulem, ale poté, co jednou spadl z pódia, si to vyložil jako Boží vzkaz a nějakou dobu zpíval pouze gospely). Později se však k soulu a rhythm and blues vrátil a dodnes s ním slaví veliké úspěchy (jeho zatím poslední album Lay It Down z roku 2008 bodovalo v americké Top 10 a získalo Grammy za nejlepší výkon v oblasti R&B).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...