Aerosmith – Janie’s Got A Gun

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Šťastná láska, nešťastná láska, nevyslyšená láska, přehlížená láska – nejběžnější témata písní rocku i popu. Když ale Steven Tyler vymýšlel téma pro písničku, pro niž ze všeho nejdřív vymyslel titul, rozhodl se zabrousit do vod trošku jiných, v muzice spíše přehlížených – domácího násilí.

  Jednou větou je skladba Janie’s Got A Gun (Janie má pistoli) o dívce, která zastřelí otce poté, co ji on znásilní. Téma jistě neobvyklé pro popový hit. Nejprve ze všeho měl Steven titul, líbil se mu, samotný obsah písně prý ale několik měsíců k autorovi nepřicházel. „Četl jsem časopis Time a viděl v něm článek o tom, co se dělo za posledních osmačtyřicet hodin, minutu po minutě. Bylo tam tolik smrtí střelnou zbraní z celý Ameriky!“ A dodával: „A pak jsem se dostal ke zneužívání dětí. Jedna žena mluvila o tom, kolik dětí matky i otcové týraj. A bylo to ku*evsky děsivý! Řekl jsem si, chlape, tak o tomhle přece musíš zpívat! A tak to vzniklo…“ S výslednou písní nakonec vypomohl baskytarista skupiny Tom Hamilton.

  Původní text byl dokonce ještě tvrdší a jasněji pojmenovaný, ale vydavatelská společnost Tylera přesvědčila, aby slova přece jen zmírnil, báli se, že ji rozhlasové stanice odmítnout hrát. Videoklip s příběhem znásilnění a policejního honu na dívku natočil tehdy neznámý režisér David Fincher. Ten, který se později celosvětově proslavil filmy jako Sedm, Klub rváčů nebo Zmizelá. Do role dívky angažoval známou seriálovou herečku Kristin Dattilo (Přátelé, Beverly Hills 90210, Ally McBealová, Kriminálka Las Vegas aj.)

  Písnička měla v roce 1989 ohromný ohlas, neustálou rotaci na MTV, cenu Grammy za nejlepší výkon skupiny v oblasti rockové písně. V Americe to dotáhla na #4 v Billboardu, ještě lépe si vedla např. v Kanadě (#2) nebo v Austrálii (#1). Překvapivě pouze Británie zůstala přes ohlas předchozího singlu (Love In An Elevator) poměrně chladná (#76) a Aerosmith zde výrazněji prorazili až v 90. letech.

  Steven Tyler, sám otec slavné herečky Liv Tyler (Armageddon, Pán prstenů, Svůdná krása či videoklip hitu Aerosmith Crazy), k tématu písně v rozhovoru pro Rolling Stone řekl: „Jak by otci nemohla dcera připadat atraktivní? Vždyť je to kombinace ženy, kterou si vzal, a jeho samého… Každý chlap si to musí přiznat, pokud k sobě chce být upřímný. Ale! Každý skutečný muž taky ví, že je hranice, kterou nikdy nesmí překročit. Místo toho říká dceří, jak je krásná, jak nádherný Boží dar je. Jsou způsoby lásky, aniž by v nich byla fyzická láska. Janie’s Got A Gun jsem napsal o otcích, kteří ten rozdíl nepochopili.“


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...