10cc – Rubber Bullets

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skupina 10cc představovala ideální propojení skladatelských dispozic. Zatímco Graham Gouldman a Eric Stewart uměli skládat hitové písně (v 60. letech pro Mindbenders, Hollies, Herman’s Hermits či Yardbirds), Kevin Godley a Lol Creme měli více umělecké ambice. Kombinací všech talentů pak byly veleúspěšné desky skupiny 10cc – a to včetně hitu Rubber Bullets.

  Graham Gouldman: „Kevin a Lol měli hotový refrén a kus sloky, ale potom se zasekli a nevěděli, jak dál. Všem nám bylo jasné, že refrén je skvělý, že je to hit sám o sobě, takže jsme to chtěli rozvést dál.“ Inspirace nakonec dorazila a skupina písničku dotáhla k finální nahrávce. Ta vyšla v červnu 1973.

  Hlavní hlas písně zpíval Kevin Godley a zvláštní bylo již kytarové sólo, které mělo velmi netradiční a vysoký zvuk. Hudebníci ho docílili přitom velmi snadno – Eric Stewart je nahrál obyčejně na zpomalený pásek, takže do nahrávky výsledek vmíchali dvojnásobně zrychlený (stejnou techniku užíval např. Mike Oldfield). „Měli jsme vlastní studio, kde nebyly žádné hodiny, takže jsme si s tím mohli hrát, jak dlouho jsme jen chtěli,“ vzpomínal s uspokojením Stewart.

  Píseň měla hned po vydání problémy s rotací v rádiích kvůli svému názvu – rubber bullets, tedy gumové střely, používala britská armáda k potlačení nepokojů v Severním Irsku. Přesto kupodivu singl nezakázala vysílat nejkonzervativnější stanice BBC. „Byl jsem překvapený a zároveň potěšený, že to BBC nikdy nezakázala, ačkoliv to nehráli moc často,“ vzpomínal později Eric Stewart a vyvrátil spojitost s Irskem: „Popravdě to bylo o vzbouření ve státním vězení v Attice, stejně jako v tom starém filmu s Jamesem Cagneym.“

  Celkovou náladou Rubber Bullets připomínaly hity skupiny Beach Boys. V Británii si singl vedl skvěle a ještě v červnu 1973 odsunul z čela žebříčku hit Suzi Quatro Can The Can. Vzápětí musel ovšem ustoupit další novince kapely Slade (Skweeze Me Pleeze Me). 10cc nakonec za singl dostali prestižní Ivor Novello Award za nejlepší beatovou nahrávku roku a stala se jednou z jejich nejznámějších melodií.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...