10cc – I’m Not In Love

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Kapela s nezvyklým názvem 10cc byla čtyřčlennou skupinou multiinstrumentalistů, kteří všichni sbírali zkušenosti už v 60. letech. Naplno je zúročili právě pod hlavičkou 10cc, od kterých dnes představíme hit, který málem skončil v koši – I’m Not In Love.

  Kritikové viděli 10cc jako skupinu dvou tváří: zatímco Graham Gouldman a Eric Stewart skládali hlavně výrazné popové hity, Kevin Godley a Lol Creme skupinu táhli k více uměleckému vyjádření, které nemělo za cíl žebříčkové hity. Kombinací obojího tak vznikla velmi úspěšná formace. I’m Not In Love je jedním z příkladů jejich vnitřní spolupráce.

  Napsali ji Stewart s Gouldmanem, ale výsledek je spíše dílem celé skupiny. Původně se rytmus nesl v duchu bossa novy a kapela na ní pracovala nějakou dobu, než Godley s Cremem usoudili, že jde o „kravinu“ a nechtěli na ní dál pracovat. 10cc se tedy pustili do jiné písně (One Night In Paris), ale jak později vzpomínal Eric Stewart, po chvíli zjistili, že si technici ve studiu pořád zpívají melodii I’m Not In Love: „Podíval jsem se na Erika (Stewarta) a povídám, že ten song je hit, že bychom se k němu měli vrátit. A najednou mě dostal Kevin (Godley), řekl: ‚Pojďme to udělat úplně jinak, pojďme zkusit udělat celý doprovod jen z hlasů.‘“

  Všichni čtyři členové nazpívali vokální stopu, kterou následně studiově několikrát znásobili na šestnáctistopém nahrávacím zařízení, až základní hlasy tvořily doslova chorál o 256 stopách. Do střední části potom natočili pozpátku větu „Be quiet, big boys don’t cry“ (Tiše, velcí kluci nepláčou), což byla parafráze známého hitu Big Girls Don’t Cry. Do nahrávky ji namluvila Kathy Warren, recepční jejich studií Strawberry (kde píseň natáčeli).

  Když potom singl v květnu 1975 vyšel, bylo jasné, že se práce vyplatila, probojoval se až na vrchol britského žebříčku, kde jej po dvou týdnech vystřídala balada Tears On My Pillow od Johnnyho Nashe. V Americe hit na vrchol nepustily jen písně One Of These Nights od Eagles a vzápětí Jive Talkin’ od Bee Gees.

  Kapele navíc písnička přinesla i jistou budoucnost, jak vzpomínal opět Eric Stewart, 10cc končila smlouva s jejich společností a budoucnost byla nejistá: „Tak jsem jim zavolal a řekl, ať se přijdou podívat do studia a poslechnout si, co zrovna děláme, ať si jdou poslechnout tuhle písničku. Přišli a byli z toho naprosto hotoví, hned říkali: ‚Tohle je trhák! Kolik chcete peněz? Jakou smlouvu chcete? Uděláme cokoliv.‘ Jen díky síle té jediné písně nám dali smlouvu na dalších pět let, na dalších pět alb a zaplatili nám i skutečně odpovídající peníze.“

  I’m Not In Love přehrálo znovu mnoho a mnoho muzikantů, namátkou Petula Clark, Richie Havens, Johnny Logan, Pretenders, Brotherhood Of Man, Fun Lovin’ Criminals, Olive, Tori Amos, Donny Osmond nebo Rick Springfield. V roce 1990 písničku do čela hitparád ještě vrátila dvojice Will To Power.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...