10cc – Dreadlock Holiday

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Graham Gouldman se v 60. letech prakticky rovnou z ulice proslavil jako skladatel chytlavých hitů, které složil pro úspěšné kapely jako Hollies, Herman’s Hermits nebo třeba Yardbirds. Přesto dlouho trvalo dlouho, než se sám prosadil jako hudebník. To se mu definitivně podařilo s kapelou 10cc.

    10cc vznikali dlouho a na bázi mnoha skupin 60. let, dlouho fungovali spíše jako studiová formace. Nakonec je jako hotovou kapelu vzal pod svá křídla producent Jonathan King a vymyslel jim také název – měl prý sen, ve kterém viděl neonový nápis lákající na „nejlepší kapelu světa 10cc“ (někteří členové kapely ale dodnes vyprávějí jiný příběh, prý tato číslovka vystihuje nadprůměrný objem mužského ejakulátu, který je důkazem síly a nadprůměrnosti daného jedince). Ať to bylo jakkoliv, brzy kapela vydávala hit za hitem.

    Inspirací jejich úspěšného singlu Dreadlock Holiday (Dredařská dovolená) byla skutečná historka, která se na dovolené na Barbadosu přihodila členovi kapely Eriku Stewartovi a jeho kamarádovi z Moody Blues Justinu Haywardovi. Stewart příběh vyprávěl: „Byli jsme s Justinem na dovolené a užívali si létání na padáku za lodí uprostřed oceánu. Připoutali mě na ten padák a vyrazil jsem, jen jsem Justinovi stihl zamávat. On zůstal na raftu spolu se třemi černochy, jedním Jamajčanem a dvěma kluky z Barbadosu. A najednou mu ten Jamajčan povídá: ‚Chlape, líbí se mi ten tvůj stříbrnej řetízek na ruce, dám ti za něj dolar.‘ Justin na to: ‚Nedělej si srandu, chlape, jednak stojí podstatně víc, a je to navíc dárek od mojí matky. ‘ A ten člověk mu na to odpověděl: ‚Kdybysme byli na Jamajce, prostě bych ti tu ruku usek a vzal si ho. ‘ Když jsem se vrátil, myslel jsem, že pojede Justin, ale on jen řekl, že odtamtud musíme vypadnout, jak nejrychlejc můžeme.“

    Eric potom příběh s Grahamem Gouldmanem zpracoval do reggae písně Dreadlock Holiday, kterou 10cc vydali na singlu v roce 1978. Stala se jedničkovým hitem v Británii, ale bodovala i v Austrálii, USA, Kanadě, Holandsku (také #1) nebo Irsku. Zařadili ji i na rovněž velmi úspěšné a zlatou deskou oceněné album Bloody Tourists (Zatracení turisti).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...