Nestává se to často, ale konec konců – proč ne? I šlechtic může zpívat rock and roll a lord David Paul Nicholas Dundas se do toho dal v sedmdesátých letech. Dnes představujeme jeho hit Jeans On.
Pokračovat ve čtení…
Tom Petty patří mezi nevětší hvězdy světové pop-rockové scény. Se skupinou Heartbreakers vydává desky již od poloviny sedmdesátých let, k tomu si střihl i několik sólových projektů, desky s Traveling Wilburys i kapelou Mudcrutch. Dnes si připomeneme jeho vůbec první hit v americké Top 10.
Pokračovat ve čtení…
Bondovka Live And Let Die měla premiéru v roce 1973 a diváci už předem byli velmi zvědaví. Do té doby hrál agenta 007 Sean Connery s jedinou výjimkou v roce 1968, kdy jej ztvárnil Australan George Lazenby. Po filmu Diamanty jsou věčné ale Connery i přes na svou dobu astronomické honoráře odmítl Bonda dále hrát a producenti najali herce, jehož i sám autor bondovek Ian Fleming původně navrhoval – Rogera Moora. Právě snímek Live And Let Die byl jeho premiérou a o titulní melodii byl požádán Paul McCartney.
Pokračovat ve čtení…
Jak jsme již několikrát v hudební knihovně připomínali, písničky z B stran singlů byly zpravidla určené tak trošku na odpis. Pokud se nejednalo o interprety slávy (a schopností) Elvise či Beatles, zpravidla se na „béčka“ jednoduše zapomnělo. Až na výjimky – jako v případě skladby Bring It On Home To Me.
Pokračovat ve čtení…
Electric Light Orchestra byl velmi ambiciózní hudební projekt, ve kterém hlavní taktovku držel především skvělý hudebník a skladatel Jeff Lynne. A více než padesát miliónů prodaných desek dokazuje, že to byla kapela skutečně velmi výjimečná. Dodnes se také řada jejích členů snaží na někdejší úspěchy navazovat pod upraveným, ale velmi podobným názvem kapely (jak ostatně víme i z několika koncertů v Čechách).
Pokračovat ve čtení…
Prahu již opakovaně navštívil Klaus Voormann, berlínský rodák, který ale většinu profesního života prožil v Británii a Americe, jednak jako výtvarník (dělal např. obaly desek Beatles Revolver nebo Anthology) a jednak jako muzikant. Nejvíce je spojený se skupinou Manfred Mann, od které si dnes přiblížíme dylanovku Mighty Quinn.
Pokračovat ve čtení…
Ačkoliv kapela Fleetwood Mac začínala jako ryzí bluesband, když cítila ústup zájmu a řídnutí publika, rozhodla se k radikálnímu kroku. Obětovala bluesové fanoušky a vstoupila už jako vyzrálá kapela do vod pop music. Vzápětí slavila (a dodnes slaví) až neuvěřitelné úspěchy.
Pokračovat ve čtení…
Up Around The Bend je písní, která na samotném konci 60. let, v záplavě vážných protiválečných skladeb, filosofických a drogami ovlivněných textů, přinesla jednoduché poselství radosti z budoucnosti. Je to optimistické vyjádření pocitu, že se můžeme bezstarostně vrhnout vstříc zítřkům.
Pokračovat ve čtení…
Yes hned svým prvním albem nasadili novou laťku progresivní rockové hudbě a s každým dalším albem ji stále zvyšovali. Jejich muzikanství doslova bralo dech a ukazovalo, že i pop a rock jde hrát na skutečně velmi vysoké technické úrovni. Dnes si připomeneme píseň známou jako I’ve Seen All Good People.
Pokračovat ve čtení…
Bratři Barry, Robin a Maurice Gibbové se proslavili díky svým skvěle sladěným harmonickým vokálům, které postupně vybrušovali na stále silnějších autorských písních. V roce 1968 si už ale mohli dovolit, aby zpíval třeba jen jeden z nich…
Pokračovat ve čtení…