Yes anebo Yes?

 • Kategorie: Blog

  Jedna věc se v souvislosti s Rock and rollovou Síní slávy stále opakuje. Kapely, které do ní dosud nebyly uvedeny, vesměs tvrdí, že o to nestojí. Pokud se potom přesto skupina do Síně dostane, svůj postoj z drtivé většiny otočí. On je za tím totiž dost veliký business… Co teď udělá s (ne)přátelstvím členů skupiny Yes?

  Přátelství… Z vnějšího pohledu se zdá, jako by členové kapely Yes nemohli hrát spolu ani bez sebe. Za padesátiletou historii progres-rockové legendy jí prošlo na dvě desítky hudebníků (a to nepočítáme ty „výpomocné“). Přes základní Brity to byli i hudebníci z Ruska, Švýcarska, Jihoafrické republiky, USA nebo Kanady. Mnozí z nich přicházejí, odcházejí, vracejí se, odcházejí, znovu se vracejí a navrch zakládají s dalšími členy jiné skupiny. A stále znovu a znovu. V posledních letech se ustálilo složení, které vedli dlouholetí členové kytarista Steve Howe, basák Chris Squire a bubeník Alan White. Souběžně nově vzniklo uskupení bývalých členů, které tvořili zpěvák Jon Anderson, kytarista a zpěvák Trevor Rabin a klávesák Rick Wakeman. Ti si dle svých jmen říkali ARW a zdálo se, že jsou všichni spokojeni. Bohužel zesnul Chris Squire, v Yes jej nahradil další z bývalých členů Billy Sherwood, a všichni svorně vzpomínali. Aby toho nebylo málo – Sherwood, Howe a klávesák Geoff Downes pro změnu z Yes často odskakují do skupiny Asia.

  Jenomže pak se ozvala Rock And rollová Síň slávy…

  Součástí tradice Síně slávy je, že je-li to možné, hudebníci po uvedení na ceremoniálu zahrají pár svých starých hitů. Mnohdy kvůli tomu zakopají dlouholeté spory a skutečně Howe, White, Anderson, Wakeman a Rabin vystoupili společně a odehráli hity Roundabout a Owner Of A Lonely Heart. Jen něco bylo špatně, nešlo si nevšimnout, že ač se všichni usmívají, jako by na pódiu byly dvě party, které se tak trošku ignorují… Rabin stojí k Howeovi celou dobu takřka zády, komunikuje pouze s Andersonem a Wakemanem, se kterým vzápětí udělají i kolečko mezi publikem.

  Zdůvodnění přišlo vzápětí – ARW se bezprostředně po akci přejmenovali na „Yes featuring Jon Anderson, Trevor Rabin, Rick Wakeman“ a ohlásili, že vyrazí na turné pod tímto (staro)novým jménem. „Je to velmi jednoduché,“ konstatoval zpěvák Anderson. „Fanoušci to chtějí, my to chceme a je naše právo název použít. Muzika Yes je součástí naší DNA.“

  Druzí (nebo první?) Yes, řekněme „Asia-Yes“, jen se skřípěním zubů konstatovali, že nemohou nic dělat, protože Jon Anderson je spoluvlastníkem názvu kapely. Vyzvali promotéry a prodavače vstupenek, aby se pokusili zmatek co nejvíce zmírnit.

  Člověk má tendenci spíš soucítit s Howeovu „Asia-sestavou“, která kontinuálně hraje pod stejným názvem, zatímco „nové“ trio chce zjevně vyždímat reklamu Síně slávy, o kterou na oko dosud nikdo nestál. Jenomže konec konců se obávám, že kdyby obě sestavy hrály ve stejný večer, více z tradičních Yes skutečně fanoušek dostane od těch „nových“. Už jen díky postavám zpěváků Andersona a Rabina. Takřka Sophiina volba…

  RnR Síň slávy, Yes, Owner Of A Lonely Heart, 2017


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...