Velký Gatsby

 • Kategorie: Blog

   

   

  V pondělí 13. května jsem měl možnost zúčastnit se novinářské projekce do kin právě uváděného filmu Velký Gatsby (2013). A protože ve filmovém světě jde o poměrně sledovanou a netrpělivě očekávanou událost, dovolím si podělit se s Vámi o první dojmy. Jistě nebude na škodu oživit si nejprve některá fakta.

  Jde již o čtvrté filmové zpracování stejnojmenné novely amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda.  Ten ji napsal v roce 1925 ve svých 28 letech během pobytu na francouzské Riviéře. Kniha byla poprvé zfilmována již o rok později. Další zpracování pochází z roku 1949. Mnozí z Vás možná budou znát verzi z roku 1974, kde se hlavních rolí ujali Robert Redford a Mia Farrow. Existuje ještě televizní verze z roku 2000, pod jednodušším názvem Gatsby, s Mirou Sorvino a Toby Stephensem.

  Děj filmu je celkem prostý – mladý burzovní makléř Nick Carraway se přestěhuje do New Yorku, konkrétně na Long Island. Bydlí v jednoduchém domku v sousedství monstrózního sídla milionáře Jacka Gatsbyho. Naproti přes záliv bydlí v „o něco menším domě“ jeho sestřenice Daisy s manželem Tomem. Jednoho dne dostane Nick pozvánku na jeden z mnoha bujarých večírků konaných u Gatsbyho. Brzy se s dobrosrdečným milionářem spřátelí. Ten ho seznámí s mnoha vlivnými lidmi a zasvětí ho do života smetánky. Na oplátku žádá po Nickovi pouze jedinou laskavost – aby svou sestřenici Daisy pozval k sobě do domku na čaj a umožnil tak „náhodné“ setkání s Gatsbym. Jack a Daisy byli před pěti lety milenci. Měli se brát, ale Jack odešel do války. Daisy na něj marně čekala, nakonec se provdala za Toma. Jack by rád Daisy získal zpět…

  Neznám ani knihu, ani verzi z roku 1974, takže se nebudu zabývat žádným srovnáváním. Jaké tedy nové filmové pojetí je? Víme, že u titulů, které byly už poněkolikáté zfilmovány, lze čekat, že každé nové zpracování bude větší, delší, oslnivější, nabitější hvězdami a samozřejmě – digitálními triky. Stačí vzpomenout si třeba na Titanic…

  Když na veřejnost pronikaly zprávy o natáčení nového Gatsbyho, dalo se tedy předpokládat, že i verze roku 2013 bude lepší, větší… a tak dál. Mluvilo se hodně o soundtracku, o na zakázku vyrobených špercích či na míru šitých šatech. Když v těchto zprávách ještě figurovala světoznámá jména jako Tiffany či Prada, zdálo se, že je opravdu se na co těšit. A co teprve jména tvůrců! Do režijního křesla usedl Baz Luhrman, který před dvanácti lety představil již jedno vizuálně novátorské dílo jménem Moulin Rouge. Role milionáře Jacka Gatsbyho se nyní ujal Leonardo DiCaprio, který je v poslední době hodně v kurzu a o kterém se tvrdí, že herecky zraje film od filmu.

  Jak jsem předeslal, vizuální stránka je to, co určitě zaujme a díky čemuž je rozhodně lepší vidět film na velkém plátně (existuje i 3D verze). Tvůrci nás za pomocí počítačových kouzel přenesli do neméně kouzelného světa (alespoň ve filmu) dvacátých let v New Yorku. Světa plného jazzu, velkolepých večírků, krásných aut, přepychových paláců a hotelů. Zejména scény nevázaného veselí v Jackově domě (který spíše připomíná hrad) v mnohém připomínají nablýskanou slávu Moulin Rouge a choreografové se zde opravdu vyřádili.

  Nelze neocenit maximální soustředění tvůrců na každičký detail. Každá scéna je snímána citlivě, vše má své místo, vše musí být perfektní. Jednotlivé filmové obrazy se často podobají grandiózní divadelní scéně, surrealistickému obrazu nebo dobře aranžované fotografii. Ve filmu najdeme podobně efektních scén spousty. Často opakovaný pohled od Gatsbyho domu na druhou stranu zátoky, kde bliká pro Jacka až magické zelené světlo přístavního mola, téměř pohádkově zarostlé okolí Nickova domu, fanfarónská honička v autech na newyorském mostě, nebo třeba dělníci pracující na nákladovém nádraží na předměstí. To samozřejmě není zdaleka úplný výčet.

  Pokud jde o herecké výkony, Di Caprio se zde pohybuje od příjemného bohatého chlapíka, který nic neřeší, přes beznadějně zamilovaného člověka, věčného snílka, až po zoufalce, který jde tvrdě za svým. Objekt jeho zájmu ztělesňuje britská herečka Carey Mulligan, kterou jsme mohli vidět např. ve filmu Wall Street 2: Peníze nikdy nespí. Vyprávěče příběhu, Nicka Carrawaye, ztvárnil Tobey Maguire (Spider-Man). Tady nutno říci, že funguje hlavně jako vypravěč, jinak si většinu filmu vystačí střídáním udivené nebo chápající grimasy. Přesto však právě on je zdrojem asi jediných dvou lehce humorných scén filmu (první zasvěcení do „společenského“ života od Toma a zprostředkování setkání Jacka a Daisy).

  Dá se říci, že se celou první třetinu filmu vlastně nic moc neděje. Dlouho sledujeme jednotlivé lokality očima diváka jedoucího na retro atrakci v nějakém americkém lunaparku. Nějakou chvíli to jistě funguje. A když už by to mohlo omrzet, přichází zápletka kolem touhy Jacka setkat se s Daisy. Přichází první skřípání a první úvahy o tom, jak to asi dopadne a že to nemůže dobře skončit.

  Ve filmu zazní několik myšlenek. Nakolik jdou podle některých kritik povrchní a plytké, posuďte sami. Samozřejmě při troše hledání můžeme ve filmu najít portrét věčného snění, touhy po lepším životě, někdy i za každou cenu. Známé ponaučení, že i když má člověk skoro vše, něco přeci jen mít nemůže. Nebo že konec může být úplně jiný než bychom čekali. Některé myšlenky filmu jsou sice stále aktuální – viz původ Jackových peněz a známý fakt, že nemusí být zlato vše, co se třpytí. V závěru filmu Nick (který příběh vypráví v retrospektivě při sepisování své knihy – zde jsou jasně znatelné autobiografické prvky) hořce konstatuje, že pohostinnosti Jacka Gatsbyho využívalo mnoho lidí a mnoha lidem dělalo dobře objevovat se v jeho společnosti (jak se mu nakonec odvděčí, to nebudu prozrazovat). Ale přece jen tohle všechno není nic, na co by už většina z nás nepřišla.

  Velký Gatsby je především příjemná exkurze do dvacátých let minulého století. Dějově víceméně pozvolná, nicméně můžeme se s ní na dvě a půl hodiny odreagovat a vrátit se do doby, kdy hrál jazz, tančil se charleston a každou chvíli byl někde nějaký večírek. Rozhodně půjde o nejbarvitější verzi, jaká zatím byla natočena. Čas ukáže, zdali i nejúspěšnější.

  Austrálie/USA 2013

  Česká premiéra: 16. května 2013

  Režie: Baz Luhrmann

  Hrají: Leonardo DiCaprio, Carey Mulligan, Tobey Maguire, Joel Edgerton, Isla Fisher, Jason Clarke, Elizabeth Debicki, Gemma Ward, Callan McAuliffe, Amitabh Bachchan, Jack Thompson, Jacek Koman, Vince Colosimo, Goran D. Kleut, Heather Mitchell

  Délka: 142 minut

  Mluveno anglicky s českými titulky

   

  Oficiální stránka filmu: http://jackthegiantkiller.warnerbros.com/

   

  Copyright: © 2013 WARNER BROS

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...