V zajetí démonů 2: v zajetí prvního dílu?

 • Kategorie: Blog

   

  Bojíte se rádi? Jste fanoušky hororů odehrávajících se ve starém domě? Necháváte se rádi strašit podivnými zvuky a tajemnými hlasy? Nebo tajemnou postavou, která se ve ztichlém domě zjevuje uprostřed noci? Pokud jste na všechny otázky odpověděli ano, bude tohle film pro Vás. Pokud jste se před pár lety báli při filmu V zajetí démonů, tak vězte, že je tu jeho pokračování. Je jen otázkou, jestli se i tentokrát budete bát stejně…

   

  Sedmdesátá léta. Manželé Ed a Lorraine Warrenovi jsou coby „vyšetřovatelé paranormálních jevů“ přizváni do domu, kde podle jejich majitelů straší. Při spiritistické seanci se Lorraine jakoby od skupiny odpoutá. Vidí nejen ostatní členy skupinky, ale i sama sebe. Cosi ji však vede do temného sklepení domu, kde uvidí výjev, který ji (navzdory všemu, co dosud prožila) opravdu vyděsí. Po tomto zážitku Lorraine naléhá na manžela, aby s podobnými seancemi, při kterých se snaží pomoci lidem, kteří ve svém domě viděli duchy, nebo byly svědky děsivých úkazů, skončili. To však ještě netuší, že něco daleko horšího na ně čeká za oceánem, v Londýně.

   

  Na tamějším předměstí Enfieldu žije v nuzném řadovém domku Peggy Hodgsonová sama se čtyřmi dětmi – dvěma staršími dcerami a dvěma mladšími syny. V plesnivém chátrajícím domku mají často k jídlu pouze pár sušenek, otec dětí se dávno odstěhoval a odmítá na ně platit. Jedné noci zaslechne mladší dcera Janet v domě podivné zvuky. K smrti jí vyděsí hlas, který zakřičí „Tohle je můj dům!“. Série stále hrůznějších, těžko vysvětlitelných a hlavně pro okolí těžko uvěřitelnějších jevů se stupňuje. Když se vyděšená rodina stává obětí „mediálního cirkusu“, přemluví Ed (Patrick Wilson), sledující celou kauzu v televizi, Lorraine (Vera Farmiga), aby se do Anglie vydali a rodině pomohli…

   

  Když v roce 2013 natočil režisér malajského původu James Wan první díl, byl to veliký úspěch. Film s relativně nízkým rozpočtem 20 miliónů dolarů v kinech vydělal jen v USA 137 miliónů, celosvětově pak 318 miliónů. Mluvilo se o návratu k tradičním „lekačkám“, poctivě budovanému napětí, které se obejde bez krvavých a počítačových efektů. Uvedení v kině mi uteklo, a tak když film vyšel na DVD, sledoval jsem ho jedné noci na notebooku a se sluchátky na uších. I když jsem už viděl řadu hororů, tady jsem opravdu několikrát leknutím nadskočil. Napětí v některých scénách bylo téměř nesnesitelné, a i když jsem často věděl, že něco přijde, stejně jsem se leknutí neubránil.

   

  O rok později natočil režisér John R. Leonetti „prequel“ (příběh natočený následně, ale chronologicky se odehrávající před prvním příběhem) s názvem Annabelle, který využil motivu tajemné panenky, která byla vidět na konci filmu V zajetí démonů ve sbírce Eda Warrena, přičemž byla uložena v dobře uzamčené skříňce s varováním, aby ji nikdo neotevíral. Annabelle se však tak trochu vezla na úspěchu „Démonů“, nic nového nepřinesla a ve srovnání se svým předchůdcem příliš úspěšná nebyla. Rozpočet sice měla třikrát menší, nicméně v amerických kinech tvůrcům vydělala pouze dvě třetiny toho, co „Démoni“. Hodnocení diváků dopadlo ještě hůře, u nás i ve světě (IMDb.com) se dostalo sotva nad 50 %, zatímco u Wanova filmu se pohybovalo od 75 do 81 %.

   

  O to více jsem se těšil do kina na pokračování příběhu Eda a Lorraine Warrenových, zvlášť když na režisérskou stoličku usedl opět James Wan, který už před „Démony“ proslul úspěšnými horory Saw: Hra o přežití nebo dvěma díky Insidious. Wanův nový snímek je více než o dvacet minut delší než „jednička“, a tak se nabízí úvaha, jestli pokračování přinese větší porci hrůzy, nebo naopak nudy vyplývající z možného faktu, že jde pouze o odvar prvního dílu.

   

  To je samozřejmě kámen úrazu všech pokračování. Je ale řada filmů nebo i televizních seriálů, které jsou s každým pokračováním, resp. sérií povedenější a přinesou něco nového. Jsou zkrátka větší, lepší, rychlejší… Ale může to fungovat u filmu, který si po teenagerovských „vyvražďovačkách“ typu Vřískot nebo Tajemství loňského léta zakládá na starých dobrých hororech typu „Amityville“ a především na překvapení?

   

  I když sám nemám příliš rád srovnávání filmu s předchozími díly, tady se tomu nelze ubránit. Nutno konstatovat to, co je zřejmé u řady pokračování – záleží, zdali jste předchozí film či filmy viděli nebo jdete na podobný typ snímku poprvé. Ve srovnání s „jedničkou“ tady bohužel „lekačky“ už tak nefungují. Ve většině scén už tušíme, co přijde. Je tu sice pár povedených momentů překvapení, ale problém je, že pokud jsme viděli první díl, většinu z nich už čekáme a víme, kdy přijdou. Stačí záběr na vyděšenou postavu, která se postupně uklidňuje, když vidí, že v místnosti nikdo není a nejednou – BAF! Ale tohle všechno už tu bylo. Navíc ani v odlehčujících a v podstatě „vyplňujících“ scénách nejsme obohaceni ničím novým. Tedy snad až na přesun děje do Anglie.

   

  Je však diskutabilní, zda zrovna tohle filmu prospělo či uškodilo. Strašidelné domy plné duchů, kteří v domě zůstali po nějaké dávné tragédii, jsou především doménou Spojených států, kde už tyto typy hororů mají dlouhou tradici. Jde o osamělá velká sídla, kde rodina bývá většinou odříznutá od okolní civilizace a tedy jakékoliv pomoci. Tady však Peggy se svými dětmi bydlí v relativně klidné čtvrti na konci ulice. Opravdu by byla rodina jen odkázána sama na sebe?

   

  Vnitřek domu je sice pořádně ošuntělý, ale jinak plní stejnou úlohu, jako v příbězích posazených do USA – je tu nezbytné vrzající schodiště, samostatné dětské pokoje, tajemná minulost domu, ponuré sklepy, které by mohly rovnou sloužit jako kulisy pro peklo. Přesazením děje do zchátralého domku navíc vznikla řada nelogičností – dveře jsou tu najednou pevnější než ve švýcarské bance, záclona visící na konzole udrží dospělého člověka i s dítětem, v domě řádí ječící démon, hrůzou křičí celá rodina, všechno se bortí a padá, ale v záběru na ulici vidíme, jak je klidná a tichá. Bez jediného živáčka. V úvodu filmu je titulkem (stejně jako v prvním dílu) avizováno, že jde o příběh podle skutečné události. I když jsou Ed a Lorraine reálnými postavami –asi nikdo moc neuvěří, že se tento příběh opravdu stal. Navíc podobným titulkem mystifikovali diváky tvůrci filmu (a později i seriálu) Fargo. Právě klidná ulice, která je v několika záběrech vidět, může signalizovat buď nedomyšlenost scénáře, nebo dokonce může poukazovat i na to, že všechno mohl být jen výplod fantazie, výmysl zúčastněných osob. Tedy pokud se chceme vůbec zaobírat tvrzením, že se tohle opravdu stalo.

   

  Zajímavý posun oproti „americkým příběhům“ je v tom, že zde nefunguje žádná mužská hlava rodiny. Tu později zastupuje Ed Warren, zejména ve scénách, kdy nejenže opraví lecos rozbitého v domě, ale když se ji pak snaží chránit s nasazením vlastního života.

   

  Ve „dvojce“ se setkáme se stejnými představiteli Eda a Lorraine. S tradičním sympaťákem Patrickem Wilsonem (seriál Fargo II) a stále krásnou, i když většinu času s usouženým výrazem chodící, Verou Farmiga (Lítám v tom, Batesův motel). V dalších rolích uvidíme třeba Frances O’Connor (A.I. Umělá inteligence, Jak je důležité míti Filipa), ale většinu pozornosti na sebe strhává talentovaná Madison Wolfe. Tahle malá, v reálném životě dlouhovlasá blonďatá slečna, už má za sebou na svůj věk celkem bohaté herecké zkušenosti. Kromě jiného si zahrála dceru Woodyho Harrelsona v úspěšné první řadě seriálu Temný případ. Tady se těžké role „nechtěného média“ zhostila velmi dobře a troufám si tvrdit, že o ní ještě hodně uslyšíme.

   

  S koncem filmu se pak dostavují hluchá místa, jakoby se tápalo kudy kam. V zajetí démonů 2 tak bohužel potvrzuje bolístku většiny pokračování – je to zbytečně natažené, těží se opět z úspěchu prvního dílu, aniž by se pokračování něčím obohatilo. Nezachrání to ani přesun do Londýna nebo sociální podtón živořící matky se čtyřmi dětmi, žijící na pokraji chudoby. Jediná zajímavá scéna „visení na zácloně“ to – obávám se – nezachrání. Ale pokud tohle bude Váš první horor tohoto typu, bát se určitě budete a „užijete si ho“ tím pádem jak se patří.

   

  Na konci filmu pak vidíme, jak Ed ukládá do své sbírky dětskou „promítací skříňku“ z domu Hodgsonových (podobně jako v prvním dílu zmíněnou panenku Annabelle), takže je možné, že se brzy dočkáme dalšího prequelu s touto „hračkou“.

   

   

  The Conjuring 2: The Enfield Poltergeist
  USA 2016
  Česká premiéra: 9. 6. 2016
  Režie:
  James Wan
  Hrají: Vera Farmiga, Patrick Wilson, Frances O’Connor, Maria Doyle Kennedy, Sterling Jerins, Simon McBurney, Robin Atkin Downes, Javier Botet, Madison Wolfe, Shannon Kook, Steve Coulter, Abhi Sinha, Simon Delaney

   

  Délka: 134 minut
  Mluveno anglicky (české titulky)

   

  Oficiální česká stránka filmu: http://www.vzajetidemonu2-film.cz/
  Oficiální stránka: http://www.theconjuring2.com/

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...