V srdci moře – aneb když Thor bojuje s Bílou velrybou

 • Kategorie: Blog

   

  Máte rádi příběhy o mořeplavcích? O starých lodích s napnutými plachtami, nekonečném obzoru, nadějném vyhlížení země nebo hrdinných námořnících čelící síle přírodních živlů? Nebo jste příznivci románů o mořských tvorech a ve Vaší knihovničce nechybí například Bílá velryba (Moby Dick) od Hermana Melvilla? Pak Vás možná bude zajímat film V srdci moře, který právě přichází do našich kin a vypráví o události, která byla předobrazem zmíněné knihy.

  Mladý spisovatel Herman Melville (Ben Whishaw) navštíví na ostrově Nantucket jediného přeživšího z velrybářské výpravy, která byla v roce 1820 potopena obrovskou bílou velrybou, o jejíž existenci dosud kolovaly spíše pověsti a dohady.  Melville žádá Thomasove Nickersona (Brendan Gleeson), aby mu celý příběh vyprávěl. Tomu se zprvu do vyprávění nechce, ale za slušný peněžní obnos a na přímluvu své ženy nakonec souhlasí.

  Celý výprava je podle něj příběhem dvou mužů. Mužného prvního důstojníka Owena Chase (Chris Hemsworth) a kapitána George Pollarda (Benjamin Walker). Oba muži se na počátku několikaleté plavby příliš v lásce neměli. Majitelé lodní společnosti slíbili totiž původně kapitánský post Chasemu, ale Pollardův otec patřil k mecenášům společnosti, a to rozhodlo. Nevraživost obou mužů však musí ustoupit společnému cíli – naplnit tisíce sudů drahocenným velrybím olejem, vrátit se ve zdraví domů a finančně se na dlouhou dobu zabezpečit.

  Po hubených úlovcích v Atlantiku doplouvá posádka kolem Hornova mysu až do Tichého oceánu. V jakési zapadlé hospodě na pobřeží vyslechnou zkazku o obřím vorvani. To by byl, panečku, úlovek! V hlubokých vodách daleko od moře na něj posádka opravdu narazí. Vidina výdělku se však rychle rozplývá a nastává boj o holý život. Loď je zničena, ke břehu zbývá skoro dva tisíce mil. Téměř nemožné doplout tam na záchranných člunech. Navíc mstící se velryba je stále poblíž…

  Bílá velryba spisovatele Hermana Melvilla (1819 – 1891) vyšla v roce 1851. Šlo o námořnický epos o stíhání obrovského bílého vorvaně, jemuž námořníci přezdívají Moby Dick, velrybářskou lodi Pequod, které velí fanatický kapitán Achab. Tajuplná velryba je sice často zraněná, ale vždy unikne. Nakonec však své pronásledovatele zničí.

  Jak už to tak bývá, ve své době originální dílo nenašlo nikde pochopení a k jeho ocenění došlo teprve po první světové válce. Dodnes se však řadí mezi nejoblíbenější tituly čtenářů hltajících námořní dobrodružství.

  Snímek V srdci moře vznikl na základě stejnojmenné knihy Nathaniela Philbricka (česky by měla vyjít na konci tohoto roku). Nejde ovšem o autobiografii Hermana Melvilla. Jeho postava je ve filmu pouze spouštěcím mechanismem příběhu, který popisuje, co bylo inspirací pro slavnou knihu. Scénárista Charles Leavitt ve filmu spojil dva motivy podle skutečných událostí. První popisuje Philbrick ve své knize a jedná se o zkázu škuneru Essex (na kterém se plaví i naši filmoví hrdinové). Dvacet sedm metrů dlouhé lodi opravdu velel kapitán George Pollard, Jr., plavil se na ní i Owen Chase a loď byla skutečně v roce 1820 napadena a potopena vorvaněm v Tichém oceánu. Druhým motivem je reálný předobraz Moby Dicka, částečně světle zbarvený vorvaní samec přezdívaný Mocha Dick, který okolo poloviny 19. století „řádil“ v Tichém a Atlantském oceánu.

  Režisér Ron Howard (Rivalové, Šifra mistra Leonarda, Apollo 13) obsadil do hlavní role Owena Chaseho australského herce Chrise Hemswortha, který jde v poslední době z filmu do filmu. Úspěchy sklízí především jako komiksový hrdina Thor, ale velice dobře si vedl i v úspěšném autobiografickém snímku Rivalové, z prostředí závodů formule 1.

  V roli George Pollarda se představí nepříliš známý americký herec Benjamin Walker (taková mladší verze Colina Firtha). Ten ani zdaleka Hemsworthova charismatu nedosahuje, což je na jednu stranu škoda, protože jejich vzájemné střety by mohly být napínavé, ale na druhou stranu, tady skutečně nejde o to, kdo z nich má větší ego.

  Největší pozornost by na sebe měla strhnout (digitální) velryba. Paradoxně záběry na ní nejsou tak dech beroucí, jak by asi měly být. Dokonce i bouře, kterou se Pollard riskantně rozhodne proplout, nepůsobí tak dramaticky jako třeba tornádo ve starším snímku Twister nebo jeho novějším klonu V srdci tornáda. Poněkud překvapivě je tak asi nejpůsobivější scéna rutinního napínání plachet. Odehraje se téměř na začátku filmu, po vyplutí lodi a je natočená a sestříhaná velice zručně. Jako většina „suchozemců“ sice vůbec nerozumíte všem těm povelům, které tam lítají, a možná si říkáte, jak se v té změti lan může někdo vyznat, ale i tak tuhle scénu fascinovaně sledujete a užíváte si ji.

  Samotný film nabízí vše, co od daného žánru čekáme. I když charismatický hrdina v podání Hemswortha tentokrát nemá v ruce své mocné kladivo, stejně se neohroženě vrhá s harpunou proti kolosu většímu než jejich škuner. Pak je tu nesympatický kapitán, patřičně zarostlá a ošuntělá posádka, žijící měsíce a roky v zapáchajícím podpalubí a živící se nevábnou šlichtou. Jsou tu scény bouře, obrovské vlny zalévající palubu. Spousta vody. I když se většina scén asi odehrála před zeleným plátnem, herci si určitě užili koupele víc než dost. Nechybí kouzelné záběry na slunce nad nekonečnou vodní hladinou, dramatické souboje s velkými vorvani (i s tím největším), motiv hladu a žízně po ztroskotání, který známe i z příběhů odehrávajících se relativně nedávno. Až dosud by se dalo říct, že z pravidel žánru Howardův snímek nijak nevybočuje a nemusel by být ani na motivy skutečné události.

  Čím však film přeci jen trochu vybočuje z žánru, je motiv nuceného kanibalismu nebo „kuchání“ velryby. V srdci moře sice není odpoledním dobrodružným filmem pro děti, ale naturalistické scény tu přesto navzdory tématu nejsou, kamera vždy uhne diskrétně jinam. Zřejmě proto, aby film mohl mít ve Státech alespoň přístupnost PG-13 (dětem do třinácti let doporučeno s doprovodem rodičů).

  V neposlední řadě se pak filmu podařilo zachovat myšlenky plynoucí už z Bílé velryby – úvahy o lidském životě a jeho smyslu pachtění se za nereálnými cíli, o tom, jak se člověk cítí dobyvatelem přírody, ale nakonec ve střetu s ní a s (oprávněně) se mstícím tvorem poznává, že vlastně není vůbec nic.

  Howardův příběh na motivy skutečných událostí se řadí vedle filmů typu Master & Commander: Odvrácená strana světa. Lehko by se řeklo, že filmy tohoto žánru mají štěstí, že jich tolik není, a tak na ně diváci vždycky půjdou, protože budou zvědaví. Ale to bychom Howardovu snímku přeci jen trochu křivdili. I přes často zjevné počítačové triky (spršky vody) jde o zručně natočenou dobrodružnou podívanou, které nechybí atraktivní hlavní hrdina, ale naštěstí ani nějaká hlubší myšlenka.

  In the Heart of the Sea
  USA 2015
  Česká premiéra:3. 12. 2015
  Režie:Ron Howard
  Hrají:Chris Hemsworth, Benjamin Walker, Cillian Murphy, Ben Whishaw, Brendan Gleeson, Jordi Mollà, Tom Holland, Charlotte Riley, Joseph Mawle, Paul Anderson, Jamie Sives, Donald Sumpter, Julian Seager, Frank Dillane, Osy Ikhile, Michelle Fairley

  Délka: 121 minut
  Mluveno anglicky (české titulky)

  Oficiální česká stránka filmu: www.warnerbros.cz
  Oficiální stránka: www.intheheartoftheseamovie.com


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...