Špatné parkování bude dražší. Jak pro koho…

 • Kategorie: Blog

   

  Nedávno se objevila zpráva, že se řidičům prodraží špatné parkování. Pokud mám správné informace, měla by se platba za odtah zvýšit na 1 900 Kč, což je o 600 Kč více, než se platilo dosud. Praha chce navíc zvýšit také parkovné na odtahových parkovištích. To je sice pěkné, jenomže koho se to dotkne? Zase jen těch slušných, kteří si včas nevšimnou značky či zóny. Těch arogantních, co zaparkují, kde se jim zrovna zlíbí, asi těžko.

  Pracuji poblíž Vinohradské třídy v Praze. Téměř není týdne, abych neviděl klasický úkaz – auto zaparkuje podél chodníku v tak těsné blízkosti tramvajových kolejí, že tramvaj nemůže projet. Následuje zuřivé zvonění tramvajáka, otevření dveří a vypuštění nadávajících cestujících.

  Už jsem tu zažil mnohé – někdy jsme dokonce v několika lidech „přenášeli“ auto a pár centimetrů od kolejí. Někdy stačilo řidiči tramvaje ukázat, že může projet. Bylo to sice o milimetry, ale obešlo se to bez volání na dispečink či policie.

  Když jsem měl čas, počkal jsem si, jak bude vypadat viník. Ani jednou jsem však neviděl blondýnu, jak by mohl někdo předpokládat. Vždy to byli muži, kteří se tvářili od „já tu nejsem“ (střední podnikatelé), až po ty arogantní, typu „abyste se nezbláznili“ (velcí podnikatelé). Viděl jsem, jak přiběhli se smíchem řidič dodávky se závozníkem a měli největší legraci z toho, jak před přivolanou policií ujeli rozlícenému řidičovi a cestujícím. Zažil jsem málem svéráznou spravedlnost, kdy naštvaní cestující nadávali dostavivšímu se viníkovi a začali mu kopat do auta a různě kroutit zrcátka. Samozřejmě, viník se zachoval jako pravý „džentlmen“ a arogantně pasažérům tramvaje nadával, že na ně zavolá policajty. Škoda, že to neudělal. Nezažil jsem ani jeden případ, že by viníka zkasírovala policie.

  A přitom by stačilo tak málo, jen trochu přemýšlet. Pokud parkuji u tramvajových kolejí, je přeci přirozené, že se podívám, stojím-li v dostatečné vzdálenosti. Základní pomůckou budiž ujištění, že nepřečuhuji z řady více než ostatní vozy. Ještě bych pochopil, že má někdo půjčený vůz, který je větší a širší, než ten, na který je zvyklý, ale pokud někdo zaparkuje patnáct až dvacet čísel od obrubníku, tak co si o tom myslet?

  Policisté jsou vidět v akci, jen když pokutují nějakého nešťastníka, kterému propadl parkovací lístek nebo který nezaparkoval v dostatečné vzdálenosti od přechodu. Ve městě, kde je absolutní krize s parkováním, je to opravdu od strážců pořádku hrdinský výkon. Jednou jsem dokonce zažil manévry, kdy se auto odtahové služby pomocí ramene snažilo vytáhnout a naložit auto zaparkované v řadě mezi ostatními vozy (podotýkám, že vůz viníka byl tentokrát rozhodně v dostatečné vzdálenosti od kolejí). Protože vůz „odtahovky“ stál na kolejích, nemohly projet tramvaje ani jedním směrem. Policisté tomu všemu asistovali, a mezi stojícími tramvajemi tak alespoň řídili kyvadlově kličkující auta. K celé události se sbíhali zeširoka lidé, protože to vypadalo, že minimálně vyhodili teroristé do povětří místní restauraci „Potrefená husa“… Akce na dopadení „zločince s prošlým parkovacím lístkem“ zabrala minimálně půl hodiny.

  Zato jindy zde běžně můžeme vidět zaparkované auto přímo na přechodu nebo šikmo na rohu, mezi dvěma přechody. Vrcholem byl jeden vůz, který stál částečně na přechodu, částečně na chodníku a to ještě šikmo.

  Ano, tušíte správně, žádné levné škodovky takto neparkují, ty tu neuvidíte. Většinou jsou to typické černé džípy, buď našich ruských přátel, případně nařvaných podnikatelů, kteří jsou tak uhonění a uštvaní, že nemají čas někde pořádně zaparkovat. Nebo je to pod jejich úroveň. Krásně to vyjádřila má bývalá kolegyně, která tuto sortu lidí označila větou „Oni si myslí, že mají dvě dírky do p…“.

  Takže nic proti dodržování zákona, jen kdyby platil na každého stejně. Že tomu tak není, víme všichni, ale proč si trochu nepostěžovat. A teď mě omluvte, jdu se podívat ven, jestli mi ještě neodtáhli auto…


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...