Jak Dylan rozbil Warholovi hubu!

 • Kategorie: Blog

  Ale k tomu se dostaneme…. Pro mě byl Bob Dylan vždycky muzikant, o jehož kvalitách nebylo pochyb. Ale vždycky mě fascinoval také jako člověk. Na koncertech se nenechává fotit, s médii příliš nekomunikuje. Až v posledních letech se pro životopisce začíná otevírat a prozrazuje podrobnosti ze svého života. A všichni čekají, co nového se dozví, a začínají skládat události Dylanova života do časové přímky. Dlouho se totiž nemohli dopočítat, kolikrát byl ženatý nebo kolik má dětí. Dylan například své druhé manželství tak dokonale tajil, že o něm léta nevěděla ani jeho matka. A veřejnost se o něm dozvěděla, až když se Dylan s velkým “humbuken” rozváděl.

  Ale abych se přiznala, nejvíc ho miluju za to, že rozbil hubu Andymu Warholovi. Tento dnes velmi uznávaný umělec se svými plechovkami polévky a “nezávislými” filmy byl podle mě především velký manipulátor. Dokázal ničit lidské životy pro svůj osobní zisk. Za účinkování v jeho filmech platil drogami, ve své továrně na sny vytvářel jakousi neexistující rodinu, do které jste se mohli dostat jen tehdy, pokud jste měli za jménem číslovku, byli jste profesionální dědic se svěřeneckým fondem, nebo jste alespoň přinášeli inspiraci svým nezřízeným a divokým životem. Jakmile jste, většinou pod jeho vlivem, přišli o postavení a peníze, brány továrny na sny se pro vás nadobro uzavřely.
  Do Warholových spárů se v první polovině 60. let dostala také jistá Edie Sedgwick. Mladá, krásná a psychicky labilní dívka, která pocházela z bohaté, ale velmi narušené rodiny, v jejímž čele stál despotický, nelítostný a rodinu vysávající otec. Edie, která chtěla být uznávanou umělkyní, se při příchodu do New Yorku toužila seznámit s tím “báječným Andym”, který určitě její umělecký talent odhalí. V té době za sebou měla už několik hospitalizací v psychiatrických léčebnách a tak bylo celkem jednoduché s ní manipulovat.
  Vše se povedlo. S Andym se seznámila a byla jako jediná z jeho oveček častým hostem i u něj doma. Točili prazvláštní filmy s lidmi, většinou polonahými, zvířaty, většinou k smrti vyděšenými, a večírky a flámy nebraly konce. Edie se stala módní ikonou a představitelkou tehdejší zlaté mládeže. Samozřejmě vše trvalo pouze do doby, než rozházela svůj svěřenecký fond a drogy ji ovládly natolik, že nebyla schopna normálního života. Zlomená, závislá, bez schopnosti sama si vydělávat peníze se rázem stala nepotřebnou pro Warhola i jeho “umění”. Nakonec se dostala asi po sté na psychiatrickou kliniku, našla si přítele a chtěla založit rodinu. To se jí ale nepovedlo. Zemřela na předávkování v pouhých 28 letech.

  A jak do celého příběhu zapadá Bob Dylan? V roce 1965 si nechal už jako velká hvězda křehkou Edie okouzlit, a snad se do ní zamiloval. Dylan a Edie se stali na nějakou dobu párem, ale před veřejností zůstalo, jak už je u Dylana zvykem, vše utajeno. Projížďky na motorce, úniky mimo civilizaci a zřejmě i láska. Edie si byla tak jistá tímto vztahem, že se po několika měsících rozhodla oba muže svého života seznámit. Dylana proto jednoho odpoledne vzala do továrny, aby viděl “umělce” při práci. Dylan a Warhol si nepadli do oka. Říká se, že to bylo právě v době, kdy Warhol slavil narozeniny. Dylanovi se pochlubil, že dostal od přítele zlatý telefon. Řekl mu, že nejdřív nevěděl, co s ním bude dělat, ale nakonec si uvědomil, že tím telefonem může volat Bohu. Dylan se mu vysmál: „Jestli Bůh existuje, o takové jako jsi ty rozhodně nestojí.” Nakonec dal Dylan své přítelkyni ultimatum. Buď okamžitě opustí tu zvrácenou společnost kolem Warhola, odstěhuje se ze svého bytu a budou spolu žít nebo vztah ukončí. Edie byla pod tak velkým vlivem Warhola, že Dylanovo ultimatum a zároveň nabídku na společný život odmítla. Jejich vztah tímto okamžikem skončil a překvapivě byla také vyhnána ze společnosti Warholovy party. Zbytek jejího života už znáte.
  Když zemřela, jeden televizní reportér se Warhola zeptal: ”Zasáhla vás smrt vaší přítelkyně Edie Sadwickové?” Warhol se zamyslel a řekl: “Edie zemřela? To jsem nevěděl. Víte, nebyli jsme přátelé, spíš jen známí. Ale nedivím se. Vedla zvláštní život.”
  Poté, co krátký rozhovor televize uveřejnila, Dylan zaklepal u vrat jeho továrny, vešel dovnitř a beze slov rozbil Warholovi hubu.
  Bob Dylan se ke vztahu s Edie Sadwickovou nikdy veřejně nepřiznal, a dokonce se o ní odmítá bavit. Jsem si ale jistá, že pro ni udělal, co mohl…


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...