Jack a obři

 • Kategorie: Blog

   

  Díky práci pro webový server, který se zabývá detektivkami a thrillery, a to nejen v knižní, ale i filmové či televizní podobě, jsem měl možnost zúčastnit se novinářské projekce nového fantasy filmu Jack a obři (původní název Jack the Giant Slayer). Tento žánr nezapadá do náplně zmíněného webu, ale rozhodl jsem se, že když jsem byl na projekci pozván, musím za to nějakou práci odvést. A tak jsem se rozhodl podělit se o dojmy z tohoto nového filmu s posluchači Oldies Radia.

  O čem to tedy je… Osmiletému Jackovi čte táta jeho oblíbenou pohádku o obrech. Podle ní kdysi mniši zasadili kouzelnou fazoli, ze které vyrostl až do nebe obří stonek. Mniši byli zvědaví, co je „tam nahoře“. Když se vyšplhali do oblak, našli tam další zemi, plnou divokých obrů. Ti díky se díky nové přístupové cestě dostali do světa lidí, které začali nemilosrdně požírat. Zastavila je teprve až koruna krále Erika, zhotovená ze stejné hmoty, jako srdce obrů. Malý Jack tak úplně nevěří, že by šlo jen o pověst…

  O deset let později. Jack žije se svým strýcem v nuzné chatrči. Na trhu, kam jede prodat koně s povozem, se setká s princeznou Isabelle, do které se okamžitě zamiluje. Ta je však přisouzena mnohem staršímu Roderickovi. Jeho zájmem však není ruka princezny, jak by král předpokládal, ale získání kouzelných fazolí, které jsou ukryty hluboko v hradním sklepení. Fazoli však získá jeden z mnichů, ale při pronásledování ji musí dát právě nic nechápajícímu Jackovi. Mnich mu klade na srdce, že se fazole nesmí v žádném případě namočit.

  Princezna Isabelle se ráda toulá po království v přestrojení. Při jednom takovém výletu ji zastihne bouře, a tak se ukryje právě do chatrče, kde žije Jack. Tomu jedna fazole nechtěně propadne mezi trámy v podlaze do zmáčené země. Okamžitě začne rašit obrovský stonek, v jehož větvích uvězní celou chatrč i s Jackem a Isabelle. Jack na poslední chvíli spadne, ale Isabelle mocný stonek zvedne do temné oblohy.

  Akce na záchranu princezny začíná. Král svolává nejodvážnější muže, schopné šplhat po spletitém stonku několik dní. Jack se samozřejmě hlásí jako dobrovolník. Co najdou nahoře? Je nakonec něco pravdivého na pověsti o obrech?

  Na tuto otázku samozřejmě odpovídá název filmu. Historickou fantasy natočil na motivy starých anglických legend na anglickém kontinentu režisér Brian Singer, který má na kontě takové hity jako Obvyklí podezřelí či X-Men. Film je oficiálně uváděn jako americký, ale myslím, že se zde anglický vliv nezapře – na rozdíl od hollywoodských produkcí se tu nedočkáme patetických frází o „dělání správné věci“, ochraně své země apod. I když král, tahající za provaz spolu s ostatními hájiteli hradu v závěrečné scéně, přece jen trochu z té „Ameriky“ něco má.

  Celá pohádka pro děti těží logicky především z konfrontace dvou světů, mohutnosti obrů z pohledu lidského nebo lidské nicotnosti z pohledu obrů. Samozřejmě je především prací pro trikaře, kteří se dostatečně vyřádili v demonstraci obří síly, ale pustili uzdu fantazii i při vytváření nádherné krajiny, plné krásných skalních útvarů a vodopádů (předlouhou byla venkovská krajina v Británii a Irsku). Pokud neprcháte z kina hned, jakmile spustí závěrečné titulky, všimněte si obrovského výčtu jmen lidí, kteří se na tricích podíleli.

  V Jackovi o obrech najdeme jak oblíbené klasické scény objevování neznámého prostředí (země obrů, bohužel jen krátce), tak scény vtipné (příprava lidského slaného závinu) a samozřejmě ty akční – ať už je to působivá scéna kácení obřího stonku nebo závěrečné dobývání hradu. Nemohu se přesto zbavit dojmu, že film mohl končit už před touto scénou, ale tvůrcům zřejmě ještě zbyly peníze na další triky (údajný rozpočet byl 200 mil. USD), a tak se rozhodli je využít.

  Pokud jde o mladé herce, najdeme tu spíše neokoukané tváře. Nicolas Hoult v roli Jacka je klasickým kladným hezounem, který prostě odehraje to, co musí, ale jeho nevinný obličej postrádá (alespoň pro mě) více charisma. Na Eleanor Tomlinson v roli Isabelle se sice kouká hezky, ale to je tak vše. Její postava slouží pouze jako motivace k výpravě do země obrů, nic víc.

  Zato u starších postav se už o méně známých tvářích mluvit nemusí. Je škoda, že hlavně okouzlující Stanley Tucci coby proradný Roderick zde nemá více prostoru.  Ewan McGregor tu vystupuje jako Elmont, klasický „buddy“, sympatický kamarád dvojice hlavních protagonistů a neohrožený bojovník. Nemohu zapomenout ani na herce jménem Ian McShine, v roli prošedivělého krále, kterému mu to tu zatraceně sluší, nebo na Billa Nighyho, který je tu opět (po Pirátech z Karibiku) v roli vůdce k nepoznání.

  Co se týče hodnocení, musím se připojit k recenzentům, kteří občas píší, že bude velmi záležet na tom, kde film uvidíte. Měl jsem možnost vidět ho na velkém plátně ve 3D, kde je to samozřejmě o něčem jiném. Kde jinde si vychutnat opakované scény „pohledu z nebes“, které mají v divákovi vyvolat pocit závratě, či pocity maličkosti tváří v tvář divošským obrům. Kde jinde naplno vynikne to krásné prostředí, kde jinde budete uhýbat před letícím zapáleným stromem či padajícím stonkem? Pravdou však je, že pro mě osobně je stále 3D ještě neokoukané a zajímavé. Ale nechtěl bych film deklasovat tím, že bych řekl, že v tomto režimu budu ještě nějaký čas koukat na vše, podobně jako když z malé televize přejdete na velkou „plazmu“ a koukáte i na kdejakou hloupost. Pokud však někdo bude sledovat Jacka a obry pouze 2D na DVD, bude jeho zážitek o něco chudší.

   

  USA 2013

  Česká premiéra: 4. dubna 2013

  Režie: Brian Singer

  Hrají: Ewan McGregor, Nicholas Hoult, Stanley Tucci, Bill Nighy, John Kassir, Eleanor Tomlinson, Ian McShane, Lee Boardman, Warwick Davis, Eddie Marsan, Ewen Bremner, Sam Creed, Ben Daniels, David Frost, Richard Dorton, Ralph Brown

  Délka: 114 minut

  Český dabing

   

  Oficiální stránka filmu: http://jackthegiantkiller.warnerbros.com/


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...