Dnešním zpěvákům nevěřím

 • Kategorie: Blog

  Řadím mezi ty lidi, co poslouchají všechen hudební styl (kromě dechovky). Mám rád metal, rock, pop, soul, jazz, techno, trance, atd. Ale v hlavě si pamatuji jen tu skupinu nebo zpěváka, který mě svou písničkou zaujal. A největší umělci jsou ti, kteří mě donutí si koupit, opakuji koupit, jejich CD. Naposledy takový zpěvákem, který to dokázal, byl Sting. Dostala mě jeho píseň Desert Rose a tak jsem si šel koupit jeho album Brand New Day. Ti, kteří toto album znáte, tak víte, že je to už delší doba, co album vyšlo. Od té doby si nikdo nezískal můj zájem na tolik, abych si šel koupit jeho album. Většinou mají dobrou jen jednu písničku a když pak slyšíte zbytek, tak je to spíše jen výplň alba. Prostě aby tam nebyla jen ta jediná písnička, která se dostala do hitparády a třeba ji i vyhrála.

   

  V televizi sleduji převážně hudební stanice. Mám je krásně poskládané hezky za sebou. Takže když přijde chvilka a dostanu se k televizi, tak nedělám nic jiného, než přepínám mezi hudebními programy a čekám na písničku, která mě zaujme. Jenže někdy je to jen nekonečné přepínání a tak si připadám jak účetní Fantozzi. Ale stanice, která si mou pozornost vždy získá, je VH-1. Tato stanice hraje převážně stejnou hudbu, jakou hraje moje oblíbené OldiesRadio.

   

  Ale proč mě tato stanice zaujme natolik, abych se vydržel dívat i několik hodin?

   

  Je to hlavně tou dobou. Když si vezmu dnešní skupiny a zpěváky, tak jim jejich hudbu nevěřím. Nevěřím, že by uměli vlastně zpívat. V dnešní počítačové době, kdy se dá udělat prakticky dokonalý zpěvák jen ve studiu, tak umí zpívat každý. Jenže pak vidíte koncert a slyšíte ho zpívat na živo a jste zděšení. Dobrým příkladem je Madona. Její poslední písničky a klipy jsou dokonalou retuší obrazu a vylepšení hlasu. Prostě ti nejlepší grafici a machři přes zvuk se museli sejít, aby mohla madona natočit nové album. A proč grafici? No, mnozí známe Photoshop a víme, co umí. Ale nejvíce se tento program právě používá na to, aby se člověk udělal krásnější. Mnohem krásnější. A tím prostě Madona musí být. Dneska neprodává ani tak hlas, ale spíše erotika. Jak hodně se žena sexy kroutí, čím míň oblečení má na sobě, tím více získá popularity.  Například taková Gabriela Gunčiková udělala to stejné. Hned v prvním klipu byla kompletně nahá. Takže prostě v dnešní době prodává erotika a ne poctivá hudba. Kdyby se na dnešní hudební scéně objevil třeba Bob Dylan, tak by se neprosadil. Jeho dokonalé texty, které člověka nutily k zamyšlení, by dneska nikomu nic neřekli. Ale kdyby měl udělané svalnaté tělo, modré oči a měl kolem sebe hromadu holek v plavkách, tak může zpívat kraviny a bude mít velkou šanci, že se chytne.

   

  A proto miluji starou hudbu. Tehdy sice existoval počítat, ale nezasahoval do tvorby alb skupin. Neměnil hlasy zpěvákům. Neupravoval na nich nic. Byla to záležitost zpěváka a mikrofonu, aby mohlo vzniknout album. Když jste pak slyšeli skupiny v živém vystoupení, tak hlas byl stejný, jako na albu. Mnohdy zpěváci nechávaly alba nahrávat rovnou na svých koncertech. Prostě měli na každou píseň jeden pokus, aby to vyšlo. Televize ještě v těch 70 letech nebyla tak rozšířena a taky rozhodně neexistoval kanál, který vysílal jen hudební klipy. Rádio byl ten nástroj, díky kterému se vás pokoušely skupiny dostat a zaujmout.  A pokud se jim to podařilo, kupovali jste jejich desky, chodily na jejich koncerty a sledovali, co chystají.

   

  Takže proto mám rád hudbu z 60 – 80 let. Byla to poctivá hudba a jen poctivá hudba přetrvá několik desítek let.

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...