Bratia

 • Kategorie: Blog

  Až do příchodu na gympl jsem žila v tom, že Slováci a Češi jsou „bratia“ a podle toho se také chovají. Občas nějaké to škádlení, ale jinak bezproblémový, mírumilovný až rodinný vztah.
  Kdepak.
  Už asi rok čelím realitě a dostávám svalové křeče pokaždé, když se čas od času setkám s urážejícími poznámkami jednoho „sourozence“ na toho druhého. A to už z jakékoli strany. Předtím to byly akorát malé narážky mezi řečí, jako třeba: „To vy máte na Slovensku taky, jo?“ a nebo: „Tý Česi majú niekedy viac šťastna ako rozumu.“ Člověk tomu nevěnoval takovou pozornost. Ani jsem neměla žádnou tendenci zastat se jedné nebo druhé strany. Myslela jsem si, že je to vše pod kontrolou.

  Avšak po mistrovství světa v hokeji se potvrdila krutá pravda, že ty předešlé náznaky provokace nebyly zas až tak nevinné a zanedbatelné, ale smrtelně vážné. A když smrtelně, tak smrtelně. Jako například facebooková stránka zveřejněná hned po české prohře. Tehdy vlnu rozporů rozpoutala funpage, jejímž přáním byl pád slovenského letadla během cesty domů. A to za velké podpory jistě velmi sportovně založených lidí, kteří se smiřují s prohrou tím, že dají „like“ na takovouhle stránku. Čo už…. Smutné. Samozřejmě ani nepočítám nenávistné statusy, které se začaly objevovat v momentě po odpískání konce utkání.

  Kdepak až po odpískání. Dávno před tím. I před samotným zápasem.

  Od té doby začínám vnímat samé soupeření, které mi po celá léta sladké nevědomosti unikalo. „Vždyť Slováci nemají žádnou historii,“ říká ten, kdo sotva zná tu svojí. „To som nevedel, že to víno je české. Lebo kebyže áno, nekúpil by som ho,“ říká ten, jemuž kdyby se namluvilo, že to víno je třeba ze Španělska, rozplýval by se nad ním. Avšak pořád se ještě objeví někdo z mých českých přátel, který poslouchá, když telefonuji s rodinou, protože se mu líbí slovenština. A ještě pořád se najde někdo z mých slovenských přátel, který po mně chce, abych ho vzala do Prahy, kterou upřímně obdivuje. A takhle by to mělo být.

  Katarína SK/HU


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...