…a kolik pavouků jste snědli vy?

 • Kategorie: Blog

  autor obrázku: Adam Lešikar

  Předevčírem mi někdo vyprávěl, že každý z nás za život ve spánku spolkne několik pavouků. Už jsem to slyšel i dřív. Myslím, že se dokonce uvádí konkrétní číslo, ale nepamatuji si ho. Každopádně jsem o tom začal přemýšlet a nejsem si zcela jist, zda se toto tvrzení zakládá na pravdě. Respektive, jsem si skoro jist, že nezakládá.
  Předně, proč by někomu pavouk lezl dobrovolně do pusy? Co by tam hledal? Mouchy snad? Pomineme-li, možnost, že se jedná o jakýsi pavoučí adrenalinový sport, případně něco ve smyslu ruské rulety – polkne/nepolkne, připadá mi to dost nepravděpodobné. Ano, můžete namítnou, co když jde pavouk jen okolo a spící ho vdechne? No, to asi možné je. Vzpomínám si sice, že jsem viděl dokument, ve kterém američtí armádní specialisté vyvíjeli na základě studia dokonale přilnavých pavoučích nožiček speciální obuv a rukavice, díky kterým by bylo možné šplhat po hladké zdi, ale dejme tomu…pavouk je maličký, vdechnutí silné… Dobrá, připusťme, že je to možné.
  Koneckonců se nedá vyloučit, že jedinci trpící náměsíčností šeredné (avšak užitečné) tvorečky za účelem konzumace loví.
  Mě ale zajímá spíš to, na základě jakého výzkumu vznikla ona statistika o spolknutých pavoucích a kdo tento výzkum řídil? Polykám-li ve spánku nebohé pavouky, nevím o tom, tudíž nemohu nikde hlásit, kolik už jich bylo. Zatím se mi ani nestalo, že by mě v noci navštívil nějaký vědecký pracovník, či jen osoba sbírající data pro statistiku, aby seděl/a u mé postele a počítal/a pozřené osminožce. Pokud se to někomu z vás stalo, budu vděčný za informace.
  Jednu teorii ale mám. Možná se mezi námi pohybují individua, která ve spánku pavouky pojídají schválně a následně si o tom vedou záznamy. Počet spolknutých pavouků na osobu je pak stanoven na základě aritmetického průměru – já jich dnes spolkl deset, ty žádného, průměrně tedy každý pět. To, myslím, docela dává smysl.
  A kdyby snad chtěl někdo tuto teorii zpochybnit tvrzením, že ve spánku nelze nic dělat záměrně, tedy ani pojídat pavouky (natož vést záznamy) dodávám, že já osobně, když spím, naprosto záměrně nežeru pavouky!


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...